Някои родители го предполагаха, сега има научно потвърждение за това
Снимка: Getty
Румънски психолози от университета в Яш направиха задълбочен анализ на 49 изследвания по темата за брачните отношения и влиянието на децата върху тях. Те стигнаха до разочароващи изводи: след раждането на детето, удовлетворението от брака рязко спада. Ако по-рано някои двойки само го предполагаха, сега има потвърждение на това предположение.
Бременността на жената и първата година от живота на детето са най-критичният период за семейството. В този момент много двойки се разпадат, твърдят учените, които са наблюдавали над 145 000 души.
След появата на дете в семейството, удовлетворението от връзката на партньорите рязко намалява. Освен това, ако единият от партньорите е неудовлетворен от брака, това „заразява“ и другия.
През втората година след раждането показателите за недоволство от брака намаляват, но не изчезват, установяват учените. Статията им е публикувана в списание Frontiers in Psychology.
Проучването показа, че стереотипът „децата са щастие“ не работи. След появата на дете в семейството жената и мъжът пробват нови роли - стават майка и баща, и този преход е труден за тях.
Промяната на социалните роли, ежедневието - всичко това води до идеята, че отношенията не носят радост, както преди.
Учените стигат до извода, че ако е имало силна привързаност в двойката преди раждането на детето, това им помага да преживеят трудния следродилен период. Ако привързаността е била минимална, рискът от разрив е много голям.
В същото време в много семейства, със или без деца, удовлетворението от брака намалява с годините. Но появата на деца драматично увеличава разочарованието във връзката.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари